mikołajki folkowe 1994

 

Mikołajki Folkowe 1994

Wykonawcy

Kapela Tadeusza Jedynaka ()

piątek, 9 grudnia, godz. 20.00


Tadeusz Jedynak urodził się w 1934 roku. Zaczął się uczyć gry na skrzypcach od jedenastego roku życia u znanych w okolicy Przystałowic muzykantów. Od nich przejął specyficzną dla ludowego muzykowania umiejętność gry na skrzypcach no i oczywiście bogaty repertuar wyznaczony tradycją, obrzędami, barwnym życiem radomskiej wsi. W kapelach weselnych grał do końca II wojny światowej. Ponownie do muzykowania wrócił dopiero w 19982 r. tworząc charakterystyczny dla swego regionu duet z bębnistą.

Muzykowanie tej kapeli brzmi tak jak faktycznie brzmiało wiele, wiele lat wcześniej, przeniesione przez doskonałych muzykantów w naszą rzeczywistość bez współczesnych naleciałości.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Konkurs "Scena Otwarta" otrzymał swą ostateczną formę. Występy 7 "podmiotów artystycznych" oceniało jury, w skład którego wchodził między innymi Jacek Urbaniak i Sławomir Gołaszewski. I miejsce przypadło Orkiestrze Jednej Góry Matragona, zaś II Chudobie (dwóm zespołom znajdującym się obecnie w czołówce polskich grup folkowych). W sobotę, w koncercie głównym, wystąpiły zespoły z Litwy, Niemiec i Białorusi, między innymi Pałac prezentujący tradycyjne wielogłosowe śpiewy białoruskie w rockowej aranżacji. Jak co roku festiwalowi towarzyszyły wystawy, przegląd filmów i warsztaty. Po raz pierwszy został wydany folder festiwalowy (w następnych latach stale się polepszał). Relacje z festiwalu ukazały się Telewizji Lublin, na antenie 1999Radia Lublin i II Programu Polskiego Radia.

Facebook