mikołajki folkowe 1996

 

Mikołajki Folkowe 1996

Wykonawcy

Zespół Polski (Polska)

sobota, 7 grudnia, godz. 19.00

Zespół Polski
Zespół Polski z Warszawy to muzyczne objawienie ostatnich lat. Ich płytę "Muzyka nizin" bez wątpienia można uznać za polską folkową płytę roku 1995. Liderką i "dobrym duchem" Kapeli jest Maria Pomianowska, przez wiele lat zainteresowana i czynnie uprawiająca muzykę Dalekiego Wschodu. W czasie swoich egzotycznych podróży Maria Pomianowska nauczyła się grać między innymi na indyjskim instrumencie smyczkowym sarangi, na którym gra się techniką paznokciową. Okazało się to mieć dość zaskakujące konsekwencje, gdyż ta archaiczna i bardzo trudna technika skracania drgających strun była znana przez kilkaset lat także na ziemiach polskich, a wyszła z użycia zaledwie około stu lat temu. Grano za jej pomocą na instrumencie zwanym suką biłgorajską, znanym etnografom z przekazów historycznych. Pojawiła się więc unikalna szansa przywrócenia do życia starodawnego instrumentu ludowego. Zrekonstruowany zaistniał on na wspomnianej już płycie "Muzyka nizin". Wkrótce znaleziono drugi tego typu instrument, wykopaną na dnie studni fidel płocką.

Najnowszy repertuar Zespołu, oparty na archaicznej muzyce ludowej Polski i użyciu obu tych instrumentów wydany został na drugiej płycie Zespołu "Oj, chmielu...". Niezwykłe zjawisko mnogości wpływów i wątków, z jednocześnie wyraźnie zaznaczonym i pielęgnowanym rdzeniem odróżniającym muzykę polską od obcej, stanowi dla Zespołu zagadkę i artystyczne wyzwanie. Ciekawą pozycją repertuarową są także folkowe wersje utworów Chopina. Ten swoisty powrót do źródła, jakim dla wielkiego kompozytora był folklor, może zainteresować nie tylko miłośników folku, ale wręcz koneserów muzyki klasycznej. W niedzielę Maria Pomianowska poprowadziła warsztaty zatytułowane "Muzyka świata", które na pewno były gratką nie tylko dla miłośników kultury Dalekiego Wschodu.

«« wróćLogo plakat mikoajki

W konkursie "Scena Otwarta" brało udział 11 wykonawców; I nagrodę zdobyła Anna Kiełbusiewicz (która stworzyła potem własną grupę Ania z Zielonego Wzgórza i była 2001solistką Orkiestry św. Mikołaja). Na szczególną uwagę w tej edycji zasługuje koncert niemieckiej grupy Folkinger i zespołu Horyna z Ukrainy oraz warsztaty "Muzyka świata" prowadzone przez Marię Pomianowską. TV Lublin zaprezentowała na żywo program prezentujący niektórych wykonawców i laureatów konkursu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej
* Samorząd Studentów UMCS
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Urząd Miejski w Lublinie
* Instal - Lublin S.A.
* Browary w Żywcu S.A
* Domy Towarowe Centrum S.A.
* RMF/FM
* Zakłady Poligraficzne AJG
* System -Graf
* Wydawnictwo Sic et Non
* Poczta Polska

Facebook