mikołajki folkowe 1998

 

Mikołajki Folkowe 1998

Wykonawcy

Ula Kapała ()

niedziela, 13 grudnia, godz. 18.00

Ula Kapała
Pieśni, które śpiewa Ula pochodzą z rejonu Wysp Brytyjskich (Irlandia, Szkocja, Anglia) a także z Ameryki Północnej (Kanada, USA). Większość piosenek zaczerpnięta została z liczącego trzysta pięć utworów "English and Scottish Popular Ballads" zebranych sto lat temu przez amerykańskiego profesora filologii angielskiej Jamesa Francisa Childa. Nikt nie przypuszczał wówczas, że wybór ten - podobnie jak w Polsce dzieła Kolberga - stanie się natchnieniem dla rzeszy poetów i muzyków. To właśnie takie pieśni leżą u źródeł współczesnego folku kultury anglosaskiej. O ich żywotności świadczyć też mogą niektóre najdawniejsze bluesy, będące po prostu irlandzkimi balladami przetworzonymi przez murzyńskich wykonawców.

Proponowane przez Ulę pieśni są bardzo stare, stąd czasem archaiczne formy języka angielskiego. Istnieją one w wielu wersjach językowych, a ich autorzy są nieznani - jak to z twórczością ludową bywa. Repertuar tej wokalistki zawiera dominujące elementy muzyki pochodzące z kręgu kultury celtyckiej, ale nie tylko. Korzenie niektórych ballad sięgają średniowiecza i wojen krzyżowych. Zawierają wiele elementów przeniesionych z kultury Bliskiego Wschodu wraz z minstrelami towarzyszącymi krzyżowcom.

Ula Kapała obdarzona jest czystym i dźwięcznym głosem, którego szlachetna barwa idealnie pasuje do śpiewanych przez nią piosenek. Występuje z towarzyszeniem dwóch gitar - na jednej gra sama, a na drugiej gra jej ojciec. Koncert Uli to spotkanie z brzmieniem, które - wydawałoby się - można znaleźć tylko na Wyspach.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Festiwal ze szczególnie bogatym programem. Na mikołajkowej scenie wystąpili między innymi muzycy z Sardynii, Łotwy, Szwecji i Węgier. W tym roku wśród organizatorów powstała nowatorska idea powołania Konkursu na Folkowy Fonogram Roku - najlepszą płytę lub kasetę mijającego roku (w konkursie brało udział 19 fonogramów). Półgodzinny reportaż o festiwalu zrealizowany został przez TV Polonia, a fragmenty "Mikołajków" były emitowane w programie telewizyjnym "Rower Błażeja".

Facebook