mikołajki folkowe 2000

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

"Ur - Musig" - blues gór

czwartek, 7 grudnia 2000, godz. 15.00

"Ur - Musig" ("Pramuzyka") jest dokumentalnym filmem Cyrilla Schläpfera. Przedstawia dwa regiony szwajcarskich Alp - Appenzell i Innerschweiz. Nie ma tu odautorskiego komentarza. Obrazy mówią same za siebie i zapraszają na dwugodzinną kontemplację gór. Rola pierwszoplanowa należy do muzyki i śpiewu ludzi, obok nich jest muzyka przyrody - wiatru, wody. Z rzadka tylko pojawiają się ludzkie rozmowy.
Film przedstawia tradycyjną i autentyczną muzykę rozbrzmiewającą w alpejskich dolinach, mówiącą o radościach i smutkach ich mieszkańców, przywołującą zwierzęta z pastwisk. Muzyka i krajobraz tworzą harmonijną całość, która ma w sobie siłę, piękno i fascynację. Przed widzem filmu otwiera się prawdziwy pejzaż dźwięku, pełen zaskoczeń , kontrastów i niedomówień. .Zdaniem reżysera: Ta muzyka początkowo wypromieniowuje z siebie jasną i beztroską istotę, jednak słuchając jej dłużej i intensywniej, wyczuwa się w niej melancholijnego bluesa.
Cyrill Schläpfer odszukuje i pośredniczy w przekazywaniu korzeni muzyki, właśnie - pramuzyki, przypomina jej wagę. Podkreśla siłę kultury ludowej tkwiącą w tym,, że jest ona autentyczna i indywidualna.
Film "Ur - Musig" zrealizowano w 1993 roku, dotychczas był prezentowany w wielu stronach świata, od Szwecji po Madagaskar. Swój polski debiut będzie miał na "Mikołajkach Folkowych 2000" w Lublinie - 7. i 9. listopada.

Cyrill Schläpfer uwalnia folklor z kiczu.

"Neue Zürcher Zeitung"

"Ur - Musig" nie objaśnia, nie oświetla sztucznym światłem, nie idealizuje. "Ur - Musig" pokazuje. Pokazuje. Pokazuje. Pokazuje.

"Die Weltwoche"

    «« wróć    Logo plakat mikoajki

    W "Scenie Otwartej" wzięła udział rekordowa liczba wykonawców (16), pierwsze miejsce otrzymała Sarakina - grupa wykonująca muzykę bułgarską. W finale Folkowego Fonogramu Roku znaleźli się: Się Gra, Julia Doszna i Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (płyta "Metamarfozy"). Koncert "Folk i okolice", który przebiegał pod hasłem "Powrót bardów", poświęcony był piosence turystycznej, która przez wiele lat w Lublinie miała swój festiwal. Po raz pierwszy "Mikołajki" były bezpośrednio transmitowane przez Internet. W czasie trwania festiwalu relacje nadawała Telewizja Lublin, która jednocześnie na zlecenie TV Polonia przygotowała półgodzinny reportaż z festiwalu.

    Facebook