mikołajki folkowe 2000

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Się gra - "Się gra" (Polska)

sobota, 9 grudnia, godz. 19.00

Się gra -
Agencja Artystyczna MTJ, grudzień 1999

Nagrań dokonano w studiu Polskiego Radia w Warszawie we wrześniu 1999roku. Złożyły się na nie utwory inspirowane przede wszystkim muzyką żydowską i bałkańską, ale nie brak też motywów polskich i cygańskich.
Kwartet istnieje od 1996 r., inspiruje się muzyką tradycyjną środkowej Europy. Wykonuje pieśni i utwory instrumentalne z różnych regionów od Bałkanów aż po Bałtyk. Dużą rolę w tworzeniu repertuaru odegrała wielokulturowa atmosfera południowo - wschodniej przedwojennej Polski, gdzie w miasteczkach przy rynku stał kościół, cerkiew i synagoga. W muzyce zespołu słychać również echa żydowskich tradycji Lublina. Tematy muzyczne znajdowane były wszelkimi dostępnymi drogami, od badań etnograficznych począwszy, na internecie skończywszy. W tym repertuarowym tyglu muzycy potrafią osiągnąć stylistyczne kompromisy. Elementem spajającym muzykę "Się Gra" jest bez wątpienia pełne ekspresji wykonanie oraz brawurowe improwizacje solistów. Dużym atutem zespołu, obok nowatorskiego repertuaru i wysokiego poziomu wykonawczego jest ciekawe brzmienie osiągane dzięki zastosowaniu rzadkich instrumentów np. liry korbowej, instrumentów dętych pasterskich, fletni.

«« wróćLogo plakat mikoajki

W "Scenie Otwartej" wzięła udział rekordowa liczba wykonawców (16), pierwsze miejsce otrzymała Sarakina - grupa wykonująca muzykę bułgarską. W finale Folkowego Fonogramu Roku znaleźli się: Się Gra, Julia Doszna i Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (płyta "Metamarfozy"). Koncert "Folk i okolice", który przebiegał pod hasłem "Powrót bardów", poświęcony był piosence turystycznej, która przez wiele lat w Lublinie miała swój festiwal. Po raz pierwszy "Mikołajki" były bezpośrednio transmitowane przez Internet. W czasie trwania festiwalu relacje nadawała Telewizja Lublin, która jednocześnie na zlecenie TV Polonia przygotowała półgodzinny reportaż z festiwalu.

Facebook