mikołajki folkowe 2000

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Dikanda - "Muzyka Czterech Stron Wschodu" (Polska)

sobota, 9 grudnia, godz. 19.00

Folk - Bogdan Lenda, lipiec 2000

Nagrań dokonywano w Krakowie 1999-2000 r. Płyta zespołu "Dikanda" stanowi podsumowanie i zamknięcie pewnego - niezwykle barwnego rozdziału. Gościnnie na płycie zaśpiewał przyjaciel grupy - Krzysztof Trebunia Tutka.
Członkowie zespołu mówią o sobie: "Dikanda - to słowo i jednocześnie nazwa grupy. Oznacza zarówno wszystko jak i nic. Jest bowiem wymyślona, jak wiele tekstów przez nas śpiewanych. Często bowiem emocje i odczucia dużo żywsze i szybsze są od wyuczonych na pamięć słów. Radość grania i koncertowania jest zawsze tam, gdzie spotykamy się z publicznością".
"Tajemnice muzyki czterech stron wschodu" - pojęcie to świetnie określa repertuar zespołu, w którym znajdują się pieśni i melodie polskie, macedońskie, cygańskie, żydowskie, białoruskie, greckie, ukraińskie, tureckie, ruskie i bułgarskie. Ludowe pieśni zasłyszane, wędrujące, podawane z ust do ust, są podstawą do budowy nowych aranżacji. Cechą muzyki "Dikandy" nie jest bowiem skrupulatna wierność ludowemu oryginałowi, lecz, w oparciu o siłę korzeni i tradycji stworzenie nowego, lirycznego, czy też niezwykle żywiołowego utworu.

«« wróćLogo plakat mikoajki

W "Scenie Otwartej" wzięła udział rekordowa liczba wykonawców (16), pierwsze miejsce otrzymała Sarakina - grupa wykonująca muzykę bułgarską. W finale Folkowego Fonogramu Roku znaleźli się: Się Gra, Julia Doszna i Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (płyta "Metamarfozy"). Koncert "Folk i okolice", który przebiegał pod hasłem "Powrót bardów", poświęcony był piosence turystycznej, która przez wiele lat w Lublinie miała swój festiwal. Po raz pierwszy "Mikołajki" były bezpośrednio transmitowane przez Internet. W czasie trwania festiwalu relacje nadawała Telewizja Lublin, która jednocześnie na zlecenie TV Polonia przygotowała półgodzinny reportaż z festiwalu.

Facebook