mikołajki folkowe 2001

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Ania z Zielonego Wzgórza (Polska)

piątek, 7 grudnia, godz. 22.30

Ania z Zielonego Wzgórza
Zespół powstał jesienią 2000 roku w Lublinie. Jego liderką jest Anna Kiełbusiewicz, znana z wcześniejszej solowej działalności i niezwykłych interpretacji górnośląskich pieśni. Artystka szperała przez szereg lat w starych śpiewnikach w poszukiwaniu tematów ludowych i opracowywała je potem, wspierając się skromnym akompaniamentem gitary i własną intuicją muzyczną. Jej talent i temperament sprawiły, że utwory pierwotnie surowe w wykonaniu Ani zyskiwały całkowicie nową energię. Pieśni zostały wzbogacone o charakterystyczny klimat, nietypowe melizmaty, często nową melodię i rytm.

Poprzez wrażliwość muzyczną poszczególnych muzyków zespołu i ich pomysły aranżacyjne śpiew Ani nabrał zupełnie nowego charakteru. Obszerny repertuar zespołu to w głównej mierze energiczne piosenki w klimacie reggae, zagrane z jazzowym zacięciem oraz niezwykle rzadkie, urokliwe górnośląskie ballady.

Anna Kiełbusiewicz zadebiutowała na festiwalu "Mikołajki Folkowe'96", zdobywając pierwszą nagrodę. W ciągu kilku lat solowej działalności wielokrotnie brała udział w różnych przeglądach i festiwalach, zdobywając wysokie nagrody i wyróżnienia. Zespół otrzymał I nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja' 2001, organizowanym przez Polskie Radio. We wrześniu 2001 roku grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę. Nagrania prezentowane były w II i III programie Polskiego Radia.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Nową inicjatywą było stworzenie Klubu Filmowego w niezależnym od koncertów pomieszczeniu, w którym wyświetlane były fabularne i dokumentalne filmy o tematyce związanej z kulturą tradycyjną. Powstał też cykl nocnych kameralnych koncertów "Folk Nocą". Program wzbogacił się również o koncerty Orkiestry Antycznej w Gardzienicach. Niedzielny koncert przebiegał pod hasłem "Promocje 2001" - zespoły Kapela ze Wsi Warszawa i Stara Lipa promowały wydane właśnie płyty

Facebook