mikołajki folkowe 2001

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Theodossii Spassov (Bułgaria)

piątek, 7 grudnia, godz. 20.00

Theodossii Spassov
Pochodzący z Bułgarii Theodossii Spassov jest uważany za najlepszego na świecie wirtuoza gry na kavalu - jednym z najbardziej archaicznych instrumentów europejskich, drewnianym flecie o specyficznej technice gry i pięknym, unikalnym brzmieniu. Spassov jest twórcą własnego stylu muzycznego, łączącego tradycyjną muzykę bułgarską z elementami jazzowej improwizacji i innych gatunków muzycznych. Od piętnastu lat koncertuje ze znakomitymi muzykami bułgarskimi oraz w najróżniejszych składach międzynarodowych. Czerpiąc z muzyki źródeł przenosi ją na poziom wyrafinowanego profesjonalizmu. Jednak Spassov przekracza zakres tak tradycyjnej muzyki bułgarskiej, jak i innych stylów, tworząc zadziwiającą swoją maestrią syntezę, naturalny związek oparty na dźwiękach.

Każdy z utworów jest odrębną improwizacją, a jednocześnie współgra z innymi. Muzyka taka pokonuje granice tego, co można zagrać na kavalu jako na instrumencie. Jej idea znajduje się poza granicami jakichkolwiek muzykologicznych wyjaśnień i spekulacji, pozostaje nieopisywalna a jedynym sposobem jej ogarnięcia jest słuchanie z otwartym umysłem. Przywołuje ducha ludzkiego uwolnionego od małostkowych codziennych dążeń, ma na celu pokonanie narzuconych ideologicznie granic państwowych i bezsensownych konfliktów etnicznych. Kaval Spassova sprawia, że każdy staje się ambasadorem marzeń.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Nową inicjatywą było stworzenie Klubu Filmowego w niezależnym od koncertów pomieszczeniu, w którym wyświetlane były fabularne i dokumentalne filmy o tematyce związanej z kulturą tradycyjną. Powstał też cykl nocnych kameralnych koncertów "Folk Nocą". Program wzbogacił się również o koncerty Orkiestry Antycznej w Gardzienicach. Niedzielny koncert przebiegał pod hasłem "Promocje 2001" - zespoły Kapela ze Wsi Warszawa i Stara Lipa promowały wydane właśnie płyty

Facebook