mikołajki folkowe 2001

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Karpatia (Węgry)

sobota, 8 grudnia, godz. 19

Karpatia
KÁRPÁTIA, węgierski kwintet (m.in. skrzypce, lutnia, flety, bęben,śpiew), to kolejny zespół bardzo świadomie grający muzykę "spotkań kultur" - z racji kraju, z którego pochodzą, inspiracji wielokulturowymi Karpatami i łączenia tradycji ze współczesnością. Sami o sobie mówią: "Uważamy, że kultura ludowa ma swoje miejsce w życiu miast i wespół z innymi nurtami współczesnej kultury potrafi działać na naszą wyobraźnię. Nasze programy nie są rozbudowywane przez wystygłe schematy, ale raczej, zachowując swoją zawartość, "oddychają" razem ze swoim otoczeniem w każdej sytuacji.

Nazwę zespołu wzięliśmy od Karpat, gór, które otaczają obszar węgierskiej kultury i stały się symbolem tego regionu. Archaiczna warstwa węgierskiej muzyki ludowej jest dla nas podstawą. Uczymy się melodii i technik gry z materiałów archiwalnych oraz od ciągle żyjących wiejskich muzykantów. Punktem wyjściowym była dla nas muzyka mołdawska, lecz potem wchodziliśmy także na inne tereny: muzyka dawna, alternatywna, etno, world i jazz Jesteśmy również otwarci na muzykę bułgarską i rumuńską, częściowo z pobudek "braterstwa ludów" lansowanego przez Bélę Bartóka, częściowo z bardzo prostego powodu: w dzisiejszym świecie, pełnym informacji, cudowne tradycje muzyczne Europy Wschodniej są w zasięgu ręki.

Mamy dwa cele. Z jednej strony chcemy pokazać autentyczną węgierską muzykę ludową, a z drugiej wychodząc od muzyki ludowej chcielibyśmy tworzyć muzykę współczesną. Jesteśmy przekonani, że możemy wyrażać emocje i myśli współczesnych ludzi poprzez ludowe instrumenty akustyczne, tradycyjne melodie i słowa."

«« wróćLogo plakat mikoajki

Nową inicjatywą było stworzenie Klubu Filmowego w niezależnym od koncertów pomieszczeniu, w którym wyświetlane były fabularne i dokumentalne filmy o tematyce związanej z kulturą tradycyjną. Powstał też cykl nocnych kameralnych koncertów "Folk Nocą". Program wzbogacił się również o koncerty Orkiestry Antycznej w Gardzienicach. Niedzielny koncert przebiegał pod hasłem "Promocje 2001" - zespoły Kapela ze Wsi Warszawa i Stara Lipa promowały wydane właśnie płyty

Facebook