mikołajki folkowe 2001

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Lautari Folk Band (Polska)

sobota, 8 grudnia, godz. 22.30

Pochodzące z Wrocławia Lautari zadebiutowało na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie w 2000 roku, gdzie zaprezentowało utwory wywodzące się z tradycji muzycznej Słowiańszczyzny we własnych opracowaniach. Rok później zostało laureatem konkursu odbywającego się podczas warszawskiej "Nowej Tradycji."

Lautari o swojej muzyce: "Działanie, które podjęliśmy nazywamy z rumuńska "musica lautaresca" - to cygański pogląd na muzykę, hasło bardzo pojemne, po cygańsku elektryczne i otwarte na nowe nieskrępowane formy. Wolimy grać niż pisać, więc snujemy swoją opowieść poprzez brzmienia, barwy, harmonie. Opowieść o podróżach w dalekie kraje i tych w głąb siebie, o naszych marzeniach. Korzystamy z wielkim szacunkiem z tradycyjnej muzyki - bywa niezwykle piękna, ale czasem to już "skończoność", więc piszemy coś własnego. W muzyce ludowej, zwłaszcza w sferze wykonania, w ludziach, znajdujemy często coś, czego nie potrafimy jeszcze nazwać, Jest to dla nas ciągłym poszukiwaniem i wciąż inspiruje, pozwala być ciągle uważnym, pobudza wrażliwość."

«« wróćLogo plakat mikoajki

Nową inicjatywą było stworzenie Klubu Filmowego w niezależnym od koncertów pomieszczeniu, w którym wyświetlane były fabularne i dokumentalne filmy o tematyce związanej z kulturą tradycyjną. Powstał też cykl nocnych kameralnych koncertów "Folk Nocą". Program wzbogacił się również o koncerty Orkiestry Antycznej w Gardzienicach. Niedzielny koncert przebiegał pod hasłem "Promocje 2001" - zespoły Kapela ze Wsi Warszawa i Stara Lipa promowały wydane właśnie płyty

Facebook