mikołajki folkowe 2001

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Stara Lipa (Polska)

niedziela, 9 grudnia, godz. 17.00

Stara Lipa
Stara Lipa
STARA LIPA

Twórczość Starej Lipy to wyjątkowe połączenie elementów muzyki dawnej i tradycyjnej z Polski, ale także Skandynawii czy Europy Zachodniej i Południowej. Pojawiają się tu zarówno melodie i pieśni z Kurpiów, Mazowsza, Beskidu Żywieckiego, jak i kastylijskie cantigi, tańce francuskie, flamandzkie i bretońskie czy szwedzkie pieśni sakralne. Nie są one jednak odtwarzane w wersjach tradycyjnych, lecz wzbogacane przez wyobraźnię i wielką wrażliwość artystyczną młodych muzyków. Dzięki temu stare melodie nabierają innego wymiaru, stając się nową, wyjątkową wartością. Charakterystyczne brzmienie Stara Lipa zawdzięcza między innymi wykorzystaniu tak niepowtarzalnych instrumentów jak okaryna, skrzypice, saz, psalterium czy lira korbowa.

Muzycy zespołu mówią o sobie: "Bogactwo brzmień, różnorodność tematyczna, próba rekonstrukcji to paralelny wymiar naszych poszukiwań w przestrzeni muzycznej. Zastosowanie wielości form, od figur retorycznych poprzez polimuzyczność i strukturalizm, jest dominującą cechą naszych podróży do odgadnięcia siebie. Takim sposobem oddajemy to, co najważniejsze w muzyce - istotę, ducha oraz coś czego nie potrafimy nazwać, bo jest dla nas do dziś tajemnicą. Świat sprowadzony do dźwięków ma skłaniać również słuchaczy do poszukiwań poprzez taniec, słuchanie, ciszę".

«« wróćLogo plakat mikoajki

Nową inicjatywą było stworzenie Klubu Filmowego w niezależnym od koncertów pomieszczeniu, w którym wyświetlane były fabularne i dokumentalne filmy o tematyce związanej z kulturą tradycyjną. Powstał też cykl nocnych kameralnych koncertów "Folk Nocą". Program wzbogacił się również o koncerty Orkiestry Antycznej w Gardzienicach. Niedzielny koncert przebiegał pod hasłem "Promocje 2001" - zespoły Kapela ze Wsi Warszawa i Stara Lipa promowały wydane właśnie płyty

Facebook