mikołajki folkowe 2004

 

4 dni. 7 koncertów. 11 zespołów. 7 krajów. 2 sceny. Konkurs. Warsztaty. Klub festiwalowy.

Wykonawcy

Hudecka Úderka (Czechy)

niedziela, 12 grudnia, godz. 18.00

Hudecka Úderka
Hudecka Úderka
Młody wiekiem, ale nie doświadczeniem muzyków - Jiriego Plocka i Jitki Šuranskiej - samodzielny duet dwojga członków grupy Teagrass, powstał pod koniec 2003 roku. W ciągu niespełna roku zdążył pokazać się na kilku ważniejszych czeskich festiwalach; wybiera się w swoją pierwszą trasę koncertową do Niemiec, gdzie wystąpi między innymi na Festival Transvocale in Frankfurt am Oder. Obecnie przygotowywane jest też pierwsze CD grupy.

W Czechach znany jest pod nazwą Hudecká úderka, jak tłumaczą twórcy - "To rodzaj żartu: "hudecká" oznacza starą, wiejską muzykę strunową, a "úderka" to grupa ludzi wykonujących swoją ciężką pracę z doskonałymi rezultatami (był to termin socjalistyczny...)".

Jiri Plocek & Jitka Šuranská Czeski, a ściślej - morawski - duet powstał z chęci powrotu do korzeni, do starej wiejskiej muzyki strunowej (skrzypce), powszechnie znanej i wspólnej wszystkim karpackim regionom - od ojczystych Moraw muzyków (wschodnia część Republiki Czeskiej), przez południową Polskę i Słowację, do Rumuńskiej Transylwanii. Do tej muzyki, jak po szczypcie przypraw, dodają elementy muzyki świata, irlandzkiej i latynoamerykańskiej, swingu, bluegrassu i jazzu. Zapraszając na koncert, artyści chcą nas zabrać w rodzaj muzycznej podróży przez te miejsca i czas, grając karpackie melodie, śpiewając tradycyjne pieśni Moraw i Słowacji, improwizując...

«« wróćLogo plakat mikoajki MIKOŁAJKI FOLKOWE - tradycja z tradycjami

to najstarszy tego typu festiwal w Polsce. Na jego scenie wystąpiło dotąd 102 zespoły z 16 krajów. W ramach Mikołajków Folkowych od 1994 r. organizowany jest konkurs Scena Otwarta pierwszy polski przegląd wykonawców inspirujących się muzyką etniczną, przez który przewinęło się dodatkowo 101 zespołów i solistów. Na mikołajkach powstał też bezprecedensowy konkurs na Folkowy Fonogram Roku, jedyne w Polsce przedsięwzięcie promujące folkowy rynek wydawniczy. MIKOŁAJKI FOLKOWE to kawał historii tej muzyki w Polsce - twórzcie ją razem z nami!

Karnet na koncerty na sali widowiskowej (*) - 33 zł
do każdego z nich gratis CD Anny Kiełbusiewicz "Piosenki"

Karnet na koncerty z cyklu "Folk nocą" - 10 zł

 

Koncerty oznaczone gwiazdką * odbywają się na sali widowiskowej ,
pozostałe w Klubie Festiwalowym (Mała Scena).
Wszystko dzieje się w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka",
Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Facebook