mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Warszaty koronkarskie - Grupa OVO

Warszaty koronkarskie - Grupa OVO

sobota, 11 grudnia 2010, godz. 16.00

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie ze sztuką koronki. W czasie warsztatów poznacie podstawy tworzenia koronek, materiały, narzędzia, style. Warsztaty poprowadzi Witold Kozłowski z Fundacji OVO.
Nauczyciel tak opowiada o swojej pasji: „Moja fascynacja nitką zaczęła się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy jako kilkuletnie dziecko podpatrywałem dziergającą matkę i ciotkę. W ciągu dziesięciu ostatnich lat swoją pasję rozwinąłem podczas wypraw terenowych do krajów, w których tradycja rękodzielnicza jest wciąż żywa (Polska, Łotwa, Białoruś, Rosja, Rumunia, Bułgaria). Tam poznawałem wiejskich rzemieślników i koronczarki pielęgnujące pokoleniowe tradycje. Dzięki tym inspiracjom zacząłem projektować własne wzory.
Swoje koronki (m.in. frywolitki) wystawiałem np. na Ogólnopolskim Festiwalu Haftu, Koronki i Rękodzieła (Łódz 2006), na Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (Warszawa 2006, 2007) oraz w trakcie autorskiej wystawy "Nitka Witka" (Łódz 2007)."

«« wróćLogo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook