mikołajki folkowe 2012

 

Zapraszamy!

Wykonawcy

Hosoo & Transmongolia (Mongolia)

sobota, 8 grudnia, godz. 19.00

Hosoo & Transmongolia
Hosoo & Transmongolia
Mongolia to stepowa kraina w Azji Środkowej, gdzie przed oczami ukazuje się dziewicza przyroda, życie koczowników, filcowe jurty, Pustynia Gobi, Góry Ałtaj, a obszar stepu wydaje się nie mieć końca. To w jakim stopniu wędrujący nomadzi, stada ich owiec, koni i wielbłądów, wiatr oraz chmury, góry i trawa łączą się z muzyką i pieśnią ukazuje w niezwykle wyrazisty i żywy sposób zespół Hosoo & Transmongolia, który zagra podczas Koncertu Głównego tegorocznego Festiwalu. Zespół zabierze widzów w muzyczną podróż do bezkresnych obszarów stepu, gdzie ludzie i wielbłądy płaczą razem. Hosoo & Transmongolia oddaje głos naturze i sprowadza bezmiar stepu do sali koncertowej. Koncert zespołu to także spotkanie ze śpiewem höömii, który przez wieki rozwijał się z charakterystycznego dla mongolskich nomadów uwielbienia dla natury. Wokaliści höömii śpiewają o tym, co ich otacza: rzekach i górach, wietrze stepów i pustyń. Naśladują też odgłosy przyrody i zwierząt, w szczególności wielbłądów i koni. Efektem jest prawdziwy śpiew wraz z naturą i w niej zagłębiony.

Warto podkreślić, że muzycy Hosoo & Transmongolia są prawdziwymi mistrzami śpiewu alikwotowego (gardłowego) oraz dawnych melodii mongolskich. Sam Hosoo w niedzielę 9 grudnia poprowadzi warsztaty śpiewu. Muzyk pochodzi z bardzo utalentowanej, tradycyjnej rodziny muzyków z zachodniej Mongolii. Jego dziadek był wybitnym śpiewakiem i zdobywcą licznych nagród, jednym z prawdziwie wielkich artystów w tym regionie, jeśli nie w całym kraju. Hosoo był zaledwie siedmiolatkiem, kiedy nauczył się sztuki śpiewu gardłowego zwanego również höömii. Początkowo śpiewał, gdy siedział sam pośród stepu czy na skałach. Niezwykłą cechą tej sztuki wokalnej jest to, że jedna osoba sama jest w stanie śpiewać polifonicznie (wieloma głosami). Kontynuując tę tradycję, Hosoo otrzymał już dwie nagrody dla najlepszego śpiewaka w Mongolii. Ponieważ uprawia tę sztukę w sposób świadomy, niezwykle starannie dobrał swoich muzyków i śpiewaków. Wymaga wiele od siebie i od innych, dlatego standardy dla jego zespołu są równie wysokie.

Muzycy i śpiewacy z zespołu Hosoo & Transmongolia znają się już od wielu lat, wszyscy pochodzą z zachodniej Mongolii, a dokładniej, z Gór Ałtaj. Wszyscy artyści nie tylko zdobyli doskonałe wykształcenie ze śpiewu alikwotowego, ale z takim samym mistrzostwem grają na instrumentach akompaniujących: morin chuur, tradycyjnym mongolskim instrumencie strunowym z główką w kształcie końskiej głowy, różnych zachodniomongolskich instrumentach szarpanych oraz innych strunowych.

hosoo.de

MP3: Hosoo & Transmongolia - Taigiin Uria, Hosoo & Transmongolia - Tumen Agtnii Toworgoon,

«« wróćLogo plakat mikoajki

22. Mikołajki Folkowe 2012 za nami! Bardzo, bardzo dziękujemy:

Publiczności za liczne przybycie i atmosferę.
Artystom za niezapomniane koncerty i moc wrażeń.
Wolontariuszom za pomoc przed i w trakcie Festiwalu.
Członkom sztabu organizacyjnego i pracownikom ACK UMCS „Chatka Żaka" za miłą współpracę.
Sponsorom za środki niezbędne do realizacji programu.
Festiwal bez Was by nie istniał, dlatego raz jeszcze dziękujemy tym wszystkim, którzy przybyli do nas z tych bliższych i dalszych miejsc, a do podziękowań dołączamy gratulacje laureatom Sceny Otwartej i życzymy kolejnych sukcesów.
Do zobaczenia za rok. Jak zwykle w drugi weekend grudnia!

 

 

 

23. Mikołajki Folkowe

5-8 grudnia 2013

ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

Organizatorzy

  

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
   

 

Patroni medialni

   

 

Facebook