mikołajki folkowe 2013

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277)  Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Konferencja: Nowe życie tradycji. Inspiracje, zapożyczenia, recepcje motywów ludowych we współczesnej kulturze.

piątek, 6 grudnia 2013, godz. 11.00

Studenckie Koło Naukowe Folklorystów i Etnologów przy Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej studenckiej konferencji naukowej:
Nowe życie tradycji. Inspiracje, zapożyczenia, recepcje motywów ludowych we współczesnej kulturze.


Spotkanie odbędzie się w grudniu 2013 r. jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi „Mikołajki Folkowe". Nasz cel stanowi przedstawienie spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania elementów tradycji ludowej we współczesności. Konferencja ma uzmysłowić jak powszechnym jest dziś zabieg odwoływania się do tradycji. Nośnik jakich wartości stanowi oraz w jaki sposób wpływa na postrzeganie i popularyzację kultury ludowej. Analiza funkcji tych czynników w świetle globalizacji i homogenizacji kultury.
Proponujemy uwzględnić następującą tematykę:

  • inspiracje kulturą tradycyjną w sztukach wizualnych, muzyce i literaturze;
  • motywy tradycyjne w kulturze masowej jako możliwość demonstracji tożsamości;
  • kultura współczesna jako miejsce kreowania nowych znaczeń dla poszczególnych elementów kultury ludowej;
  • komercjalizacja - wykorzystanie motywów ludowych w reklamie i promocji;
  • zmiany funkcji uroczystości i świąt o rodowodzie ludowym.
Zapraszamy studentów i doktorantów interesujących się różnymi aspektami, zarówno kultury tradycyjnej jak i masowej. Na zgłoszenia czekamy do końca listopada. prosimy o przesyłanie ich wyłącznie drogą elektroniczną na adres: sknfie.umcs@gmail.com. Czas wystąpienia 20 minut. Wybrane prelekcje zostaną opublikowane w piśmie „Gadki z Chatki"
Nie przewidujemy opłaty koferencyjnej, w związku z czym nie gwarantujemy noclegu. Każdy prelegent otrzyma karnety na festiwal.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. O przyjęciu bądź odrzuceniu zgłoszenia poinformujemy drogą elektroniczną do dnia 30 listopada 2013 roku.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Absolwenci UMCS Swojej Chatce - kup cegiełkę!

 

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013" przeszedł do historii. W czasie czterech dni, na trzech scenach wystąpiło 14 formacji zaproszonych z Węgier, Rosji, Ukrainy, Wietnamu, Litwy i Polski. Dodatkowo w konkursie „SCENA OTWARTA" rywalizowało 12 zespołów. Pierwszą nagrodę zdobył zespół "Dzikie Jabłka", drugą "Same Suki", trzecią "Duet Kipikasza". Specjalną nagrodę w konkursie na interpretację piosenki z repertuaru Ani Kiełbusiewicz otrzymała grupa Kalokagathos, a nagroda publiczności przypadła grupie „Same Suki". Bogato prezentował się Klub Festiwalowy w ramach którego odbyły się warsztaty tańców serbskich, pieśni litewskich, etno - solfeżu, pieczenia "nowych latek" oraz imponujący jarmark rękodzieła. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się studencka konferencja naukowa "Nowe życie tradycji. Inspiracje, zapożyczenia, recepcje motywów ludowych we współczesnej kulturze" oraz panel dyskusyjny „Po co nam Konwencja? Folk a Konwencja UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003".
Bardzo dziękujemy! Publiczności za liczne przybycie i atmosferę. Artystom za niezapomniane koncerty. Wolontariuszom za pomoc przy organizacji Festiwalu. Członkom sztabu organizacyjnego i pracownikom ACK UMCS „Chatka Żaka" za miłą współpracę. Sponsorom za środki niezbędne do realizacji programu. Festiwal bez Was by nie istniał! Do podziękowań dołączamy gratulacje laureatom Sceny Otwartej i życzymy kolejnych sukcesów. Do zobaczenia za rok. Jak zwykle w drugi weekend grudnia czyli 11-14.12.2014.

Organizatorzy

   

 

 

Sponsorzy

 zeta    c

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

 

 

Facebook