mikołajki folkowe 2013

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277)  Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Wykonawcy

Orkiestra św. Mikołaja (Polska)

sobota, 7 grudnia, godz. 18.00

Orkiestra św. Mikołaja
Powstanie "Mikołajków Folkowych" i Orkiestry św. Mikołaja dzielą zaledwie dwa lata. Festiwal to jeden z pierwszych ich pomysłów, których przedtem i potem mieli bardzo wiele. Różne były losy inicjatyw Mikołajów, niektóre przepadały, inne jak Mikołajki Folkowe, pismo Gadki z Chatki i przede wszystkim liczne zaskakujące pomysły muzyczne, gruntowały kulturotwórcze znaczenie zespołu. Tego można być pewnym: pomysłów nigdy Mikołajom nie zabraknie. Tak jest i teraz.
Występowanie w podwójnej roli organizatorów i artystów to prawdziwe wyzwanie, tym bardziej przed najwierniejszą "swoją" publicznością. Mimo wydania już dwunastu płyt i zagrania dwóch tysięcy koncertów, występ na Mikołajkach zawsze jest szczególny. W tym roku Orkiestra w okrzepłym już składzie: Ania Bielak (skrzypce - prym, nyckelharpa, śpiew), Agnieszka Kołczewska (instrumenty perkusyjne, śpiew), Justyna Kazek (wiolonczela, śpiew), Marcin Skrzypek (gitara, mandolina, mandola, koboz, śpiew) i Bogdan Bracha (skrzypce-sekund, instrumenty pasterskie, śpiew) przygotowała kilka premierowych utworów. Będziemy mieli okazję posłuchać sporej dawki tego co pewnie w niedalekiej przyszłości wypełni nową, trzynastą, płytę Orkiestry i co znowu wydaje się być świeżym i zaskakującym pomysłem na polskiej scenie folkowej. Mikołaje igrają z tematami, które są wszystkim świetnie znane (Jedzie, jedzie Mazureczek, Hosadyna, Plon niesiemy plon). Nadają im nowe formy, brzmienia i konteksty w charakterystyczny dla siebie sposób na zasadzie "jazdy bez trzymanki". Nie tyle pielęgnują tradycję, ale raczej zdają się dopisywać jej dalszy ciąg bo "folkoru nie da się reanimować tylko trzeba go reinkarnować".

 

 

www.mikolaje.lublin.pl

MP3: Orkiestra św. Mikołaja - Mazureczek, Orkiestra św. Mikołaja - Hosadyna,

«« wróćLogo plakat mikoajki

Absolwenci UMCS Swojej Chatce - kup cegiełkę!

 

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013" przeszedł do historii. W czasie czterech dni, na trzech scenach wystąpiło 14 formacji zaproszonych z Węgier, Rosji, Ukrainy, Wietnamu, Litwy i Polski. Dodatkowo w konkursie „SCENA OTWARTA" rywalizowało 12 zespołów. Pierwszą nagrodę zdobył zespół "Dzikie Jabłka", drugą "Same Suki", trzecią "Duet Kipikasza". Specjalną nagrodę w konkursie na interpretację piosenki z repertuaru Ani Kiełbusiewicz otrzymała grupa Kalokagathos, a nagroda publiczności przypadła grupie „Same Suki". Bogato prezentował się Klub Festiwalowy w ramach którego odbyły się warsztaty tańców serbskich, pieśni litewskich, etno - solfeżu, pieczenia "nowych latek" oraz imponujący jarmark rękodzieła. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się studencka konferencja naukowa "Nowe życie tradycji. Inspiracje, zapożyczenia, recepcje motywów ludowych we współczesnej kulturze" oraz panel dyskusyjny „Po co nam Konwencja? Folk a Konwencja UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003".
Bardzo dziękujemy! Publiczności za liczne przybycie i atmosferę. Artystom za niezapomniane koncerty. Wolontariuszom za pomoc przy organizacji Festiwalu. Członkom sztabu organizacyjnego i pracownikom ACK UMCS „Chatka Żaka" za miłą współpracę. Sponsorom za środki niezbędne do realizacji programu. Festiwal bez Was by nie istniał! Do podziękowań dołączamy gratulacje laureatom Sceny Otwartej i życzymy kolejnych sukcesów. Do zobaczenia za rok. Jak zwykle w drugi weekend grudnia czyli 11-14.12.2014.

Organizatorzy

   

 

 

Sponsorzy

 zeta    c

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni

 

 

Facebook