mikołajki folkowe 2017

 

Arkona na MF już 10 grudnia 2017 godz. 18.00 - kup bilety tutaj!

Wykonawcy

Kapela Opocznianka spod Opoczna ()

sobota, 9 grudnia, godz. 16.00

Kapela Opocznianka spod Opoczna
Kapela „Opocznianka" to jedna z najbardziej znanych i najdłużej działających kapel w regionie. Nazwa została przejęta od nieistniejącego już Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca. Kapela tego Zespołu od początku skupiała znakomitych muzyków regionu opoczyńskiego. Grali w niej m.in. Stanisław Borowiecki (ur. w 1925 r.) na harmonii trzyrzędowej, Stanisław Kaleta (ur. w 1931 r.) na skrzypcach, bębnił zaś Bronisław Stelemblak (ur. w 1904 r.). W 1965 r. do Kapeli wstąpił harmonista Julian Jarząb, grający do dziś i skrzypek Stanisław Ksyta, którego po śmierci w 2014 roku zastąpił Andrzej Rożej. Julian Jarząb (ur. w 1942 r.
w Korytkowie, zam. w Różannej) gry na harmonii trzyrzędowej uczył się od 1952 r. z pomocą ojca, skrzypka-samouka. Mając 13 lat grywał już na potańcówkach i weselach do 1964 r.
Po odbyciu służby wojskowej wstąpił do Kapeli Zespołu „Opocznianka". Podobnie jak Stanisław Ksyta, jednocześnie kontynuował praktykę weselną. Julian Jarząb, wieloletni członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest też budowniczym ludowych instrumentów muzycznych - bębenków jednostronnych z brzękadłami. Andrzej Rożej (ur. w 1955 r. w Sługocicach, zam. w Tomaszowie Mazowieckim) pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych, zarówno ze strony matki, jak i ojca. Wśród jego krewnych byli wyróżniający się muzykanci: skrzypek Jan Sitaniec (szwagier matki), akordeonista Ignacy Wolski (brat matki), skrzypek Władysław Rożej (brat ojca) oraz ojciec - Stanisław - bębnista, tancerz i śpiewak. Andrzej Rożej wyrastał wśród gry kapel ludowych Wolskich, Kościuchów i Kosylaków. Pierwszy raz w wieku 11 lat zagrał na weselu na bębnie. Od tamtej pory grywał już regularnie jako bębnista, perkusista, a potem również jako gitarzysta-samouk, występując m.in. z innym znanym skrzypkiem - Romanem Wojciechowskim, grającym wówczas na saksofonie. Naukę na skrzypcach rozpoczął bardzo późno. Początkowo grał w kapeli Zespołu „Kopacze", następnie - „Brzustowianki".W 2003 roku wstąpił do kapeli Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Ciebłowianie". Dzięki wytrwałości i motywacji do ćwiczeń osiągnął taki poziom, że już w 2009 roku na Festiwalu w Kazimierzu zajął I miejsce, w 2013 zdobył główną nagrodę Basztę i 2016 ponownie I miejsce. Marian Pabianek (ur. 1962 r. w Drzewicy, zam. w Sitowej) od 15. roku życia gra na harmonii guzikowej, akordeonie, bębnie ze stalką i perkusji. Na tych ostatnich grywał podczas wesel. Ponadto tańczył i śpiewał w Zespole „Sitowianki". Repertuar Kapeli jest bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych melodii tanecznych, bogato reprezentowanych, należą oberki ciągłe, wyciągane, przeciągane. Muzycy prezentują repertuar tradycyjny, wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Kapela „Opocznianka" brała udział w przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody, m.in. w Bedlnie, Sieradzu. W roku 2005 w składzie dwuosobowym (Stanisław Ksyta i Marian Pabianek) otrzymała w Kazimierzu Basztę. W roku 2008 Kapela została laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. W obecnym składzie kapela wystąpiła m.in. na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie (2016), na Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata" (2017) oraz w Szczecinie na Turnieju Muzyków Prawdziwych, zdobywając czołowe miejsca.

«« wróć

Logo plakat mikoajki
stop
Facebook