mikołajki folkowe 2017

 

Arkona na MF już 10 grudnia 2017 godz. 18.00 - kup bilety tutaj!

Wykonawcy

Trys Keturiose (Litwa)

sobota, 9 grudnia, godz. 18.00

Trys Keturiose
Trys Keturiose
Trys Keturiose (trzy z czterech) to słowa jednego z refrenów, które grą słów komentują zmieniającą się liczbę wykonawczyń (czasem jest ich trzy, czasem cztery lub trzy stałe członkinie zespołu, a czwarta zmieniająca się). Zespół Trys Keturiose wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės od 1981 roku. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie sekund, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów, równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu). Te cechy, charakterystyczne dla pieśni polifonicznych, wymagają od artystek doskonałej jedności, dużego zgrania we wspólnym śpiewaniu (nazwa sutartinės pochodzi od czasownika sutarti - zgadzać się, jednoczyć). Dlatego nieprzypadkowo od najdawniejszych czasów sutartinės śpiewane były w małych grupkach (2, 3 lub 4 kobiety).
Na terenach wiejskich tradycja śpiewania sutartinės nie przetrwała, niestety, do dzisiejszych czasów. Podtrzymują ją za to grupy śpiewające muzykę tradycyjną w miastach. Liderką grupy jest dr Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė, zwana „królową sutartinės". Od blisko 30 lat doskonali sztukę wykonywania sutartinės oraz rekonstruuje melodie wydobywane z archiwów, jak też
i te już opublikowane. Wykonawczynie nie mają jednak na celu idealnego odtwarzania nagrań archiwalnych, starają się stworzyć swoje własne, charakterystyczne brzmienie, próbując nadać starym pieśniom nowe znaczenie.
https://pl-pl.facebook.com/TrysKeturiose

MP3: Trys Keturiose - Teka upele duinoja, Trys Keturiose - Dobiluteli dobile,

«« wróć

Logo plakat mikoajki
stop
Facebook