mikołajki folkowe 2021

 

Coraz bliżej!

Wykonawcy

Grupa Kolędnicza „Ludowa Szopka z Lalkami (Polska)

niedziela, 12 grudnia, godz. 17.00

Grupa Kolędnicza „Ludowa Szopka z Lalkami
Grupa Kolędnicza „Ludowa Szopka z Lalkami" powstała w Lublinie w 2014 roku. Jej założycielem i kierownikiem jest Piotr Kula - wieloletni propagator i animator amatorskiego ruchu artystycznego, akordeonista i heligonista. Grupa prezentuje autentyczny folklor kolędniczy Ziemi Dobczyckiej (woj. małopolskie, pow. myślenicki). W swoim repertuarze ma kolędy i pastorałki, a także dwa obrzędowe widowiska kolędnicze - „Szopkę z lalkami" i „z Żydem". Lubelska Grupa Kolędnicza jest odwzorowaniem dobczyckiej Grupy Kolędniczej „Szopka z lalkami" działającej przy Kapeli Podwórkowej „Werdebusy Dobczyckie".
W ciągu siedmioletniej działalności Grupa Kolędnicza „Ludowa Szopka z Lalkami" zagrała wiele koncertów na terenie województwa lubelskiego, m.in. w Lublinie, Bełżycach, Rejowcu, Jakubowicach Konińskich, Kolbuszowej. Grupa od początku swojego istnienia uczestniczy w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w DK LSM organizowanym przez Stowarzyszenie „Nasz Piast", podczas których zdobyła dwa wyróżnienia, dwa II miejsca i III miejsce. Ponadto została odznaczona Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie. „Ludowa Szopka z Lalkami" wzięła również udział w 50. Jubileuszowych Puławskich Ogólnopolskich Spotkaniach Lalkarzy.
W trakcie istnienia Grupy działało, i nadal działa, w niej liczne grono studentów z lubelskich uczelni, a także członkowie Grupy wokalno-instrumentalnej „Lubelskie Babie Lato". „Ludowa Szopka z Lalkami" z powodzeniem promuje miasto Lublin, wkładając wiele zaangażowania w to, co robi, służąc jednocześnie Małej i Dużej Ojczyźnie. Dzięki jej działalności do dzisiaj można zobaczyć ginącą już tradycję kolędowania.

«« wróć

Facebook