Bożonarodzeniowa historia / Rizdwjana istoria – międzypokoleniowe widowisko obrzędowe

W dzieciństwie uwielbialiśmy zimowe święta i mistyczny klimat, który im towarzyszył. Wtedy wszyscy czekaliśmy na cud… Dziś, w codziennym zgiełku, zapomnieliśmy o tej magii! Ale cuda się zdarzają! Dopóki żywe są ukraińskie tradycje, żyje naród! Wszystkie dawne zwyczaje to skarb naszej kultury. To dziedzictwo, które musimy zachować i przekazać potomnym.

Zapraszamy do obejrzenia widowiska zatytułowanego „Rizdwjana istoria” przygotowanego przez Olgę Mamedową i Olenę Shyian. W przedstawieniu wystąpią ukraińscy artyści zarówno profesjonalni, jak i amatorzy w wieku od 3 do 70 lat. Poprzez pryzmat muzyki, piosenki i tańca, autorzy przedstawią wam ukraińskie tradycje, doroczne zwyczaje i obrzędy od wieczorów andrzejkowych, poprzez kolędowanie, do ostatków, a także pokażą, jak ludowa tradycja i historyczne wydarzenia miały wpływ na charakter ukraińskiego narodu.

Fundacja Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, organizator wydarzenia, bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznej dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.

Niedziela, 10 grudnia, godz. 16:00
(Duża Sala Widowiskowa ACKiM) 

Share: