Warsztaty i Klub Festiwalowy

Warsztaty pieśni serbskich
Sobota, 14 grudnia, godz. 14:00 (Sala Teatralna ACKiM)

Uczestnicy warsztatów poznają po dwie pieśni z każdej z pięciu stref etniczno-choreologicznych Serbii. Wszystkie regiony charakteryzują się muzyczną niepowtarzalnością. Podczas warsztatów zespół Gusle zaprezentuje stare i nowe sposoby wykonawstwa serbskiego śpiewu tradycyjnego. Podczas spotkania pieśni będą aranżowane wyłącznie a cappella, bez akompaniamentu muzycznego.

Warsztaty bębniarskie
Sobota–niedziela, 14–15 grudnia, godz. 15:00 (sala 08 ACKiM)

Zajęcia poświęcone zostaną technice wykonawczej Kapeli Bździuchów z Aleksandrowa koło Biłgoraja. Jest to legendarny duet z Zamojszczyzny, akompaniujący niegdyś Annie Malec i innym wybitnym wykonawcom z regionu. Franciszek (ur. 1906) i Jan (ur. 1891) Bździuchowie to wybitna wiejska kapela, po której nie została nawet minuta nagrania audiowizualnego. W ramach zajęć prowadzonych przez Mateusza Dobrowolskiego uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, takie jak alternatywne techniki trzymania bębna i pałki, wyprowadzanie podstawowych i łączonych uderzeń, „warczenie” bębna, galop w oberku, a także zaznajomią się z układami rytmicznymi wybranych tańców.

Warsztaty tańców bretońskich
Sobota, 14 grudnia, godz. 15:30 (hol, I piętro ACKiM)

Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się tańców popularnych na bretońskich potańcówkach ludowych, nazywanych również fest-noz. Większość z tańców wykonywana jest w korowodzie lub w kole i nie wymaga tanecznych umiejętności Tańce, z którymi uczestnicy zapoznają się na zajęciach, wyselekcjonowała rodowita Bretonka, prowadząca warsztaty – Isabelle Kriegel.

Warsztaty gry na didgeridoo
Sobota, 14 grudnia, godz. 16:00 (Sala Ciszy ACKiM)

Didgeridoo to tradycyjny instrument australijski wykorzystywany przez Aborygenów – drewniana trąba o charakterystycznym, głębokim, wibrującym dźwięku. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się wydobywać podstawowy dźwięk didgeridoo, jakim jest dron, dźwięki oparte na samogłoskach i spółgłoskach oraz dźwięki naśladujące zwierzęta. W trakcie zajęć będzie można zaznajomić się z techniką oddechu kołowego, wydobywaniem sylab do tworzenia rytmów, a także wydobywaniem dźwięków podstawowych. Warsztaty poprowadzi Maciej Lubaś.

Warsztaty gry na nyckelharpie
Niedziela, 15 grudnia, godz. 13:00 (Sala Ciszy ACKiM)

Podczas warsztatów gry na nyckellharpie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się nieco o historii i budowie tego instrumentu smyczkowego, technikach smyczkowania oraz roli nyckellharpy w muzyce tradycyjnej. Anna Kołodziej nauczy zainteresowanych prawidłowo trzymać instrument, posługiwać się klawiszami i smyczkiem, a także grać proste melodie z muzyki polskiej i szwedzkiej bez znajomości nut. To wyjątkowa okazja, by odkryć piękno tradycyjnych melodii i poznać ten niezwykły instrument.

Warsztaty serbskich tańców tradycyjnych
Niedziela, 15 grudnia, godz. 14:00 (hol, I piętro ACKiM)

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają po dwa tańce z każdej z pięciu stref etniczno-choreologicznych, na które podzielona jest Serbia. Tańce odrębnych rejonów różnią się od siebie, o czym zainteresowani przekonają się, ucząc się niektórych z nich pod czujnym okiem zespołu Gusle. Warsztaty te będą prezentacją tańców charakteryzujących się nieparzystymi rytmami, nietypowymi dla europejskiego stylu.

Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych
Niedziela, 15 grudnia, godz. 15:30 (hol główny ACKiM)

Warsztaty ozdób bożonarodzeniowych to już stały i bardzo lubiany punkt mikołajkowego programu. Prowadzący z wielką chęcią dzielą się swoimi umiejętnościami z uczestnikami zajęć. W tym roku tajniki tworzenia wyjątkowych ozdób świątecznych przybliżą Agata Stanowska, Krzysztof Stanowski oraz Regionalna Grupa Obrzędowa z Krzczonowa.

Potańcówka z muzyką tradycyjną
Piątek, 13 grudnia, godz. 21:30 (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

Wieczorna potańcówka z muzyką tradycyjną to prawdziwa uczta dla miłośników folku i dobrej zabawy. Na parkiecie wirować będą pary w rytm polonezów, oberków, chodzonych i mazurków granych na żywo przez Lubelską Akademię Smyczkową. Dźwięki skrzypiec, basów i harmonii wypełnią przestrzeń, tworząc atmosferę ciepła i wspólnoty. To okazja, by nie tylko podziwiać tradycję, ale także aktywnie w niej uczestniczyć, a przede wszystkim dobrze się bawić.

Wystawa wielkoformatowych wycinanek
Piątek–niedziela, 13–15 grudnia (hol główny ACKiM)

W trakcie trwania festiwalu będzie można podziwiać wyjątkową wystawę wielkoformatowych wycinanek autorstwa Darii Alyoshkiny pt. Upływ czasu. Artystka hołdująca tradycyjnemu sposobowi wykonywania wycinanek składa ogromne połaci materiałów, niczym drobne kartki papieru, i wycina w nich precyzyjnie zaplanowany wzór. Jej dzieła zachwycają doskonałą symetrią, a misterna koronka przedstawia figury, kształty i – przede wszystkim – historie.

Jarmark Cudów
Sobota–niedziela, 14–15 grudnia, godz. 16:00 (hol główny ACKiM)

Jarmark Cudów jest targowiskiem różności o tradycji tak długiej, jak sam festiwal. W atmosferze przedświątecznego bazarku na straganach można znaleźć cuda stworzone przez ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną. Jarmark nadaje Mikołajkom Folkowym niezwykłą atmosferę familiarnego spotkania, wyjątkowego na mapie folkowych wydarzeń. Goście festiwalu szukają tu niespotykanych wyrobów i świątecznych prezentów, ale również spotykają dawno niewidzianych przyjaciół.

Folkowa Wymiennikownia
Piątek–niedziela, 13–15 grudnia (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)

Przez cały czas trwania festiwalu organizatorzy zapraszają do Wymiennikowni w Białym Foyer Chatki Żaka – miejsca wymiany rzeczy, które dla jednych zbędne, innym mogą się okazać przydatne. Z okazji festiwalu przybierze ona folkowy charakter! W tym miejscu będzie można podrzucić folkowe płyty, książki i czasopisma o tematyce ludowej, etniczną biżuterię czy inne artefakty i bibeloty związane z kulturą tradycyjną. Będzie można również coś przygarnąć, nawet nie przynosząc nic w zamian. Fani folkowych klimatów na pewno znajdą coś dla siebie – zapraszamy do wymiany!

Gabinet Portretowy
Piątek–niedziela, 13–15 grudnia

Kim są uczestnicy Mikołajek Folkowych? Festiwalowa publiczność ma swój ulotny charakter. To wielokulturowa, wielobarwna i zróżnicowana wiekowo widownia. Wymagająca i głodna dźwięków muzyki świata. Młodzi fotografowie – zawodowcy z Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie – zmierzą się z poważnym wyzwaniem. Uwiecznią koloryt mikołajkowego audytorium: wykonają portrety wszystkim chętnym uczestnikom festiwalu.

Folkogranko
Piątek–niedziela, 13–15 grudnia (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)

Folkogranko już po raz drugi będzie towarzyszyć Mikołajkom Folkowym. Czego można się spodziewać po tegorocznej edycji? Przestrzeni gier planszowych i warsztatów modelarsko-artystycznych z malowania figurek organizowanych przez Kacpra „Kinaja” Janika (Fundacja Lubikon), czterech sesji narracyjnych gier fabularnych w klimatach folkowych organizowanych przez Natalię „Lis” Wojtyłę (Fundacja Lubikon) i rozgrywki LARP (gry wyobraźni inspirującej się teatrem improwizacji) organizowanej przez Daniela „Wilka” Leguta. W ramach festiwalu odbędzie się również kilka prelekcji i konkursów, a także CosplayMeetUp, czyli spotkanie dla osób pasjonujących się wykonywaniem strojów postaci z różnych dzieł kultury, pod koordynacją Daniela „Grabolla” Grabczaka (Fundacja Lubikon).

Share: