mikołajki folkowe 1994

 

Mikołajki Folkowe 1994

Wykonawcy

Ars Nova z Apolonią Nowak ()

piątek, 9 grudnia, godz. 20.00

 

Zespół instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego istnieje od roku 1981 pod kierownictwem Jacka Urbaniaka. Zespół tworzą młodzi warszawiacy absolwenci Akademii Muzycznej. Grupa specjalizuje się w muzyce europejskiej doby XIII - XVI wieku ( zwłaszcza muzyką polską wykonywaną na kopiach instrumentów z epoki ). Ars Nova należy do czołowych zespołów muzyki dawnej w Polsce. Nagrała trzy płyty i dwie kasety, stale nagrywa dla Polskiego Radia. Dysponuje bardzo różnorodnym instrumentarium, na które składają się: flety proste, okaryna, pomort, szałamaja, krumhorny, cynk puzon, ceber, fidel, mazanki, lutnie, harfy, psalterium, lira korbowa, kantele, mandola, tamur, instrumenty perkusyjne, instrumenty ludowe.

Przygoda z muzyk kurpiowską wzięła się z fascynacji pięknym śpiewem Apolonii Nowak i chęci przedstawienia własnej wizji stylizacji folkloru przy nienaruszeniu jego zasadniczej warstwy - autentycznego śpiewu. Muzycy akompaniujący Apolonii Nowak postępują tak samo jak w przypadku interpretacji pieśni truwerów, wagantów, minesingerów - pieśniarzy średniowiecznej Europy.

Apolonia Nowak urodzona w Piasecznie koło Kadzidła na Kurpiach przejęła artystyczne zainteresowaniaia od swej matki i babki. Jest ona wycinankarką, a przede wszystkim śpiewaczką obdarzoną potężnym, czystym głosem. Zaczęła śpiewać w zespole " Kurpianka ", z którym występowała w wielu krajach Europy. Otrzymała wiele wyróżnień m. in. prestiżową nagrodę Kolberga. Po koncercie w Filharmonii Narodowej namówiona przez Jacka Urbaniaka zaczęła śpiewać swe najpiękniejsze pieśni leśne i weselne wraz z akompaniamentem Ars Nova.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Konkurs "Scena Otwarta" otrzymał swą ostateczną formę. Występy 7 "podmiotów artystycznych" oceniało jury, w skład którego wchodził między innymi Jacek Urbaniak i Sławomir Gołaszewski. I miejsce przypadło Orkiestrze Jednej Góry Matragona, zaś II Chudobie (dwóm zespołom znajdującym się obecnie w czołówce polskich grup folkowych). W sobotę, w koncercie głównym, wystąpiły zespoły z Litwy, Niemiec i Białorusi, między innymi Pałac prezentujący tradycyjne wielogłosowe śpiewy białoruskie w rockowej aranżacji. Jak co roku festiwalowi towarzyszyły wystawy, przegląd filmów i warsztaty. Po raz pierwszy został wydany folder festiwalowy (w następnych latach stale się polepszał). Relacje z festiwalu ukazały się Telewizji Lublin, na antenie 1999Radia Lublin i II Programu Polskiego Radia.

Facebook