mikołajki folkowe 1996

 

Mikołajki Folkowe 1996

Wykonawcy

Horyna (Polska)

sobota, 7 grudnia, godz. 19.00

Horyna
Horyna to czerwona nitka z haftu poleskich ludowych koszul. Tym słowem nazwali swój zespół studenci Instytutu Kultury w Równem na Ukrainie. Specjalnością grupy jest wykonywanie starodawnych pieśni obrzędowych w szczególności kolęd i związanych z Nowym Rokiem tzw. "szczedriłek".

Horyna stara się odtwarzać tradycyjne techniki wykonawcze poleskich śpiewaków ludowych oraz jak najwierniej oddać atmosferę ich wystąpień, stąd dbałość nie tylko o staranny dobór wokalistów lecz także o stosowne atrybuty takie, jak gwiazda, wertep, ikona oraz oczywiście autentyczne stroje. Sztuka śpiewu chóralnego ma bardzo dawne i bogate tradycje w folklorze naszych sąsiadów zza wschodniej granicy i można śmiało porównywać ją z chóralną wokalistyką Gruzji czy Afryki.

«« wróćLogo plakat mikoajki

W konkursie "Scena Otwarta" brało udział 11 wykonawców; I nagrodę zdobyła Anna Kiełbusiewicz (która stworzyła potem własną grupę Ania z Zielonego Wzgórza i była 2001solistką Orkiestry św. Mikołaja). Na szczególną uwagę w tej edycji zasługuje koncert niemieckiej grupy Folkinger i zespołu Horyna z Ukrainy oraz warsztaty "Muzyka świata" prowadzone przez Marię Pomianowską. TV Lublin zaprezentowała na żywo program prezentujący niektórych wykonawców i laureatów konkursu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej
* Samorząd Studentów UMCS
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Urząd Miejski w Lublinie
* Instal - Lublin S.A.
* Browary w Żywcu S.A
* Domy Towarowe Centrum S.A.
* RMF/FM
* Zakłady Poligraficzne AJG
* System -Graf
* Wydawnictwo Sic et Non
* Poczta Polska

Facebook