mikołajki folkowe 1998

 

Mikołajki Folkowe 1998

Wykonawcy

Vujicsics (Węgry)

sobota, 12 grudnia, godz. 18.00

Vujicsics
Grupa została założona w 1974 roku i od przeszło dwudziestu lat gra w niezmienionym, sześcioosobowym składzie. Swoją nazwę zespół przyjął od nazwiska Tihamera Vujicsicsa (1929-1975), zbieracza i badacza węgierskiego folkloru. Vujicsics to jedna z najważniejszych i najsławniejszych - obok Muzikas i Kalyi Jag - grup węgierskiego folku. W jej skład wchodzą profesjonalni muzykolodzy i absolwenci prestiżowych węgierskich akademii. Zespół gra muzykę serbską i chorwacką. Na jego repertuar składają się melodie pochodzące z własnych poszukiwań terenowych oraz archiwalnych zapisów i nagrań na woskowych wałkach. Muzycy przykładają dużą wagę do zgodności aranżacji i techniki gry z ludowym pierwowzorem, ale temperament z jakim odtwarzają starodawne wzorce nie pozostawia wątpliwości, iż jest to muzyka żywa, bez śladów akademickiego zadęcia.

Znakiem rozpoznawczym zespołu jest dźwięk tambury, instrumentu strunowego w typie mandoliny. Muzycy używają kilku rodzajów tambur grając na nich z niebywałą biegłością. Słuchając po raz pierwszy ich nagrań na płycie winylowej słuchacz może odnieść wrażenie została ona puszczona na 45 obrotów zamiast na 33. Tamburom towarzyszą nie ustępujące im pod względem wirtuozerii gry skrzypce, flet, basy, bęben akordeon i śpiew. Całość jest uosobieniem muzyki bałkańskiej w jej najbardziej radosnej i melodyjnej wersji. "Jeśli te wesołe, zawrotne nuty was nie poruszą, to znaczy, że macie nogi przybite gwoździami do podłogi" - napisał o jednej z płyt zespołu zachodni recenzent pisma "Q Magazine".

«« wróćLogo plakat mikoajki

Festiwal ze szczególnie bogatym programem. Na mikołajkowej scenie wystąpili między innymi muzycy z Sardynii, Łotwy, Szwecji i Węgier. W tym roku wśród organizatorów powstała nowatorska idea powołania Konkursu na Folkowy Fonogram Roku - najlepszą płytę lub kasetę mijającego roku (w konkursie brało udział 19 fonogramów). Półgodzinny reportaż o festiwalu zrealizowany został przez TV Polonia, a fragmenty "Mikołajków" były emitowane w programie telewizyjnym "Rower Błażeja".

Facebook