mikołajki folkowe 1998

 

Mikołajki Folkowe 1998

Wykonawcy

Kapela ze Wsi Warszawa (Polska)

piątek, 11 grudnia, godz. 18.00

Kapela ze Wsi Warszawa
KAPELA ZE WSI WARSZAWA Kapelę ze Wsi Warszawa założyło w 1997 roku sześcioro młodych ludzi, grających na skrzypcach, suce (unikalne polskie skrzypce pochodzące z XVI wieku), wiolonczeli i różnych tradycyjnych polskich bębnach. Na repertuar grupy składają się ludowe melodie taneczne, ballady i wiejskie pieśni wykonywane w z wykorzystaniem dawnej techniki śpiewu: tzw. białego głosu. Jednakże nie są one jedynie naśladowaniem polskiej muzyki ludowej, lecz raczej komentarzem do niej, co w efekcie tworzy styl wykonywania muzyki ludowej, który bliższy jest współczesnym konwencjom estetycznym. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich festiwalach folkowych i ma spore doświadczenie sceniczne (niektóre koncerty były transmitowane w Polskim Radio, a fragmenty przez telewizję). Pierwszy album "Kapela ze Wsi Warszawa" został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, który wcześniej odnosił międzynarodowe sukcesy przy produkcji "Twinkle Inna Polish Style" i "W Sherwood" grupy Trebunie Tutki przy współpracy z Adrianem Sherwoodem. Diałalność nie skupia się wyłącznie na muzyce, ale również na tym wszystkim co ma związek z polskimi korzeniami, a zwłaszcza tym, co zostało skazane na zapomnienie, a jednak może inspirować i wzbogacać kulturę współczesną. Muzyków pasjonuje podróżowanie do małych wiosek i odwiedzanie starych muzykantów, którzy opowiadają o swojej tradycji i dawnych, odchodzących zwyczajach. Przekazują oni Kapeli część tej tradycji w postaci muzyki, która jest podstawą i główną inspiracją do naszej dalszej pracy.

Kapela ze Wsi koncertowała w 20 krajach, między innymi 28.10.2004 WOMEX - Essen, 25.06.2004 - Hannover - Masala Festival, 06.06.2004 - Molln - EBU Festival

Skład zespołu:
Maja Kleszcz - wiolonczela, śpiew
Magdalena Sobczak - cymbały, śpiew
Sylwia Swiatkowska - skrzypce, suka, śpiew
Wojciech Krzak- skrzypce, lira korbowa, drumla
Piotr Glinski - baraban
Maciej Szajkowski - bębenek obręczowy

Najważniejsze wydarzenia:
nagranie ścieżki dźwiękowej (skomponowaną przez Jacka Walla) do gry komputerowej "Myst 4" (2004)
I nagroda w konkursie BBC Radio 3 Awards, w kategorii "New Commer" (2004)
CD "Wiosna Ludu" jako jednen z najlepszych albumów muzyki folkowej w Niemczech, U.S.A. i Polsce (2004)
Koncert na "Sfinks" Music Festival w Belgii (2001)
reprezentacja Polski na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Etnicznej "Tanz&Fest" w Rudolstadt w Niemczech (2000)
III miejsce w konkursie na najlepszą płytę folkową w Polsce (grudzień 1998)

Dyskografia:
"Wiosna Ludu" - II ed. CD MetalMind 2005
"Uprooting" - CD Jaro 2004
"Wiosna Ludu" - CD Orange World 2001
"Hop Sa Sa" - CD Kamahuk 1998

www.kzww.pl

MP3: Kapela ze Wsi Warszawa - MP3 - Sowa, Kapela ze Wsi Warszawa - Clip,

«« wróćLogo plakat mikoajki

Festiwal ze szczególnie bogatym programem. Na mikołajkowej scenie wystąpili między innymi muzycy z Sardynii, Łotwy, Szwecji i Węgier. W tym roku wśród organizatorów powstała nowatorska idea powołania Konkursu na Folkowy Fonogram Roku - najlepszą płytę lub kasetę mijającego roku (w konkursie brało udział 19 fonogramów). Półgodzinny reportaż o festiwalu zrealizowany został przez TV Polonia, a fragmenty "Mikołajków" były emitowane w programie telewizyjnym "Rower Błażeja".

Facebook