mikołajki folkowe 2014

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277) Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Kolędowanie na Huculszczyźnie – spotkanie z kolędnikami z Huculszczyzny oraz promocja książki Justyny Cząstki – Kłapyty

Kolędowanie na Huculszczyźnie – spotkanie z kolędnikami z Huculszczyzny oraz promocja książki Justyny Cząstki – Kłapyty
Kolędowanie na Huculszczyźnie – spotkanie z kolędnikami z Huculszczyzny oraz promocja książki Justyny Cząstki – Kłapyty

niedziela, 14 grudnia 2014, godz. 18.30

Grupa pięciu mężczyzn - kolędników rodem z Karpat Wschodnich (Huculszczyzna, Werchowyna, Ukraina) zaprezentuje na żywo obrzęd kolędowania. Obrzęd ten zalicza się ze względu na swoją żywotność do jednych z największych fenomenów kulturowych w Karpatach, a nawet w Europie. Forma kolędowania stanowi klasyczny przykład reliktowej tradycji Prasłowian, związanej z obchodzeniem Nowego Roku, który przypadał kiedyś na początek wiosny. W obrzędzie tym pobrzmiewają echa kultu przodków, które zaznaczają się m.in. w sycących ucztach wyprawianych w domach dla kolędników, w grze na pewnych instrumentach, których dźwięki mają słyszeć zmarli (skrzypce, trembity, rogi), specjalnych kolędach dedykowanym zmarłym. Usłyszymy na żywo kolędy dedykowane gospodarzom, dziewczynom i chłopcom, a nawet dzieciom, które zawierają treści o tematyce przedchrześcijańskiej, oraz tańce obrzędowe o magicznej funkcji płodnościowej, jak np. najstarszy w kulturze Słowian taniec obrzędowy - pląs (pljes) i zbliżony do niego kruhljek i na konopli. Kolędnicy przeniosą nas w mityczny czas kolędowania. Swą wiarą w magiczną moc słowa będą oni zaklinać urodzaj, bogactwo i miłość każdemu, tym wszystkim, którzy włączą się w tą wielką ucztę obrzędową, ucztę, której korzenie giną w mrokach starożytności. Obrzędowy poczęstunek dla kolędników zorganizuje Marija Iliuk z Huculszczyzny. W ramach prezentacji obrzędu odbędzie się krótka promocja monografii Justyny Cząstki-Kłapyty „Kolędowanie na Huculszczyźnie" wydanej w 2014 roku przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK i dofinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziesięć egzemplarzy zostanie przeznaczonych do rozdania na zorganizowanym przy tej okazji konkursie.

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja - próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury. 

Organizatorzy

umcs ack ink sarf  wok transetnika

Sponsorzy

um woj mkidn ehtr lud lsf  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt został zrealizowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga 

 

Patroni medialni

4 sds tvp gad zoomcen ralu   f24 es  folk.pl

 

Facebook